Navigation Menu+

Wino, piwo czy wódka? Branża alkoholowa w Polsce

Opublikowane on 16 Lip 2015 przez w Artykuły spożywcze | Brak komentarzy

zestaw-win-2

Jeszcze dziesięć lat temu najpopularniejszym trunkiem na polskich ziemiach była wódka i piwo. Obecnie Polacy coraz częściej wybierają wino oraz whisky. Jest to zmiana pozytywna, która pokazuje nie tylko otwarcie rynku na import wina, ale także próbę przyswojenia sobie kultury picia bardziej skomplikowanych alkoholi, które wymagają wiedzy o ich rodzajach i o sposobach ich podawania.

Sytuacja ta pokazuje też, że Polacy zaczynają wydawać więcej pieniędzy na dobry alkohol, czyli wiedzą, że raczej nie będą pić na umór, a będą degustować. Wiele osób również posiada w swoich domowych kątach zestaw win, bo nie tylko je lubią, ale także dzięki temu mogą pokazać prestiż swoich podniebień (czasami jest to niestety poza, bo te same osoby zamiast wytrawnego burgundzkiego chardonney woli słodkie i tanie bułgarskie wino).

Wina to sprawa globalna

Miłośnicy wina znajdują się w każdym rejonie globu ziemskiego. We Francji, Japonii, Polsce, Chile, Kanadzie, RPA cz w Finlandii. Niezależnie od miejsca zamieszkania każdy z nich jest zakochany w kulturze wina i ma swoje małe obsesje, czyli ulubione roczniki, winnice, szczepy i wyśniony zestaw win.

Osoby te, często poświęcają swoje oszczędności na najlepsze wina, są wyjątkowymi koneserami i wolą rzadką butelkę jakiegoś rocznika niż nowy samochód czy sprzęt elektroniczny. I co ważne, nie kupują dla snobowania się, bo kupują dla bezcennych doznań smakowych i duchowych. Bo wino to też filozofia, duchowość i oświecenie.

Kultura wina

Każdy, kto choć raz znalazł się w regionie, gdzie zawsze piło się wino i gdzie wino jest najważniejszym trunkiem, to zauważy, jak się biesiaduje razem z winem. Przy winie się celebruje przyjaźń, czestaw-win-1zas wolny i wolność myśli. Słowo któremu towarzyszy wino jest szczere i prawdziwe, bo jak twierdzono od zawsze – in vino veritas, czyli w winie prawda.

Dla kogo wino

Wino jest dla każdego, bo wino nie wyklucza. Mogą go pić ci co chorują na serce i zdrowi, smutni i weseli, starzy i młodzi, biedni i bogaci. Wino zbliża wszystkich i pobudza przyjacielskie emocje, dlatego jest dla całych narodów. Jednym słowem każde państwo powinno mieć zestaw win na swoje narodowe bolączki.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Zapisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *